Sprawdz-predkosc-strony-chrome
Prędkość strony

Jak sprawdzić prędkość strony w Chrome?

Pamiętacie jak pisałem o Page Experience Signals? Za ich pomocą Google sprawdza, czy strona jest zoptymalizowana pod user experience. Część tych wskaźników odnosi się do prędkości strony, która jest obecnie jednym z najważniejszych czynników rankingowych. Warto więc, abyś wiedział, jak Twoja strona sprawdza się na tym polu. W tym artykule podpowiem Ci jak sprawdzić prędkość strony w Chrome.

Zainstaluj specjalne rozszerzenie Chrome

Aby sprawdzić prędkość strony, masz do wyboru kilka profesjonalnych narzędzi, które znajdziesz pod tymi adresami WWW:

Możesz też zainstalować jedno z trzech całkowicie bezpłatnych rozszerzeń Chrome o tych samym nazwach.

Google Lighthouse
Google Lighthouse

Google Lighthouse – wykonuje podstawowy audyt strony WWW

Google Lighthouse to o wiele więcej niż tylko narzędzie do mierzenia prędkości strony. Jego twórcy wyposażyli go w wiele innych funkcji, dzięki którym możesz zidentyfikować najpoważniejsze problemy związane z działaniem Twojej strony internetowej. Jednym zdaniem – Google Lighthouse wykona dla Ciebie podstawowy audyt strony WWW. Jego wyniki to dobry drogowskaz dla specjalisty SEO i dewelopera WWW.

Jak interpretować test prędkości strony w Google Lighthouse?

Niezależnie od tego, czy do wykonania testu prędkości strony użyjesz Google Lighthouse, czy Google PageSpeed Insights, otrzymasz identyczne wyniki dla tego samego adresu. Nie zawsze tak było – jeszcze dwa lata temu obydwa narzędzia były oparte o dwa różne silniki.

Performance – sprawdzenie prędkości strony w Google Lighthouse

Wyniki dotyczące prędkości strony internetowej znajdziesz w sekcji performance.

First Contentful Paint – w skrócie FCP. Jest to czas, w którym pojawia się na stronie pierwszy tekst, obrazek lub inny element treści podczas ładowania – elementy <svg> lub <canvas>. Powinien on być wczytany nie dłużej niż po 1 sekundzie ładowania WWW.

Speed Index – pokazuje jak szybko treści na stronie wypełniły przestrzeń, które na nią przewidziano. Optymalna wartość dla speed index to max. 4,3 sekundy.

Largest Contentful Paint – w skrócie LCP. Optymalna wartość wskaźnika powinna być wynosić max. 2,5 sekundy. Pokazuje czas, w którym witryna ładuje element contentu o największym rozmiarze. To może być np. nieskompresowana grafika. Postaraj się, aby zdjęcia i kreacje graficzne na Twojej stronie “nie ważyły” więcej niż 350kb.

Elementy, które testuje wskaźnik to:

  • <img>
  • <image> wewnątrz elementu <svg>
  • <video>
  • element z obrazem tła ładowany za pomocą funkcji url ()
  • elementy blokowe

Time to Interactive – mierzy czas, po którym użytkownik może wejść w interakcję ze stroną. Optymalna wartość to mniej niż 5 sekund na przeciętnym urządzeniu mobilnym.

Total Blocking Time – pokazuje czas, w którym strona jest blokowana, aby odpowiedzieć na dane wprowadzone przez użytkownika. Mogą to być np. kliknięcia myszką lub na klawiaturze. Aby zapewnić użytkownikom dobre wrażenia, twórcy stron internetowych powinni dążyć do uzyskania całkowitego czasu blokowania poniżej 300 milisekund podczas testowania na zwykłym urządzeniu mobilnym.

Cumulative Layout Shift – w skrócie CLS. Szacuje, jak często na stronie dochodzi do nieoczekiwanych zmian układu treści – np. przez późno ładujące się elementy, takie jak filmy video lub wskakujące między akapity tekstu reklamy. Optymalnym wynikiem dla tego wskaźnika jest wartość max. 0,1.

GTmetrix

GTmetrix – sprawdza prędkość strony

Podstawowa wersja GTmetrix jest całkowicie bezpłatna i możesz uzyskać dostęp do wielu opcji, po prostu zakładając konto. Plusem narzędzia jest to, że łączy ono bazę Google i YSlow.

Jak zainstalować rozszerzenie Chrome do testu prędkości strony?

Powyższe narzędzia do testu prędkości strony możesz ściągnąć w wersji dodatku do przeglądarki. Instalacja dowolnego rozszerzenia w Chrome do testu prędkości strony jest banalnie prosta. Możesz to zrobić, wchodząc w jeden z poniższych linków.

Zainstaluj:

Prędkość strony – od czego zależy?

O tym, jak prędkość strony będzie wpływać na pozycję w wynikach wyszukiwania Google w 2021, pisze w artykule: “SEO w 2021. Core Web Vitals i Page Experience Signals”.

Content Marketing | Pozycjonowanie WWW | Cześć ! od kilku lat zajmuję się pisanie tekstów na strony WWW i blogi. W tym czasie mocno rozwinąłem swoje umiejętności w zakresie pozycjonowania stron internetowych. Ten blog to moje laboratorium doświadczalne, ale także biblioteka treści związanych ze sztuką, jaką jest SEO. Zapraszam do czytania!

0 0 Zagłosuj
Ocena artykułu:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze