Analiza-logow-serwera
Algorytm Google

Analiza logów serwera – czy ma związek z SEO?

W znakomitej większości branż e-commerce możemy spotkać się z dużą konkurencją oraz zaciętą walkę o najlepsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Coraz częściej SEO polega na wychwytywaniu i optymalizacji niuansów, a co za tym idzie – na zdobywaniu przewagi w najdrobniejszych szczegółach. Nadal stale pomijanym elementem audytu SEO jest analiza logów serwera. O co w niej chodzi? W czym może Ci pomóc? O tym piszę w niniejszym artykule.

Czym są logi serwera?

Logi serwera to zapis w dzienniku znajdującego się na serwerze dowolnego żądania wystosowanego do Twojej strony internetowej. Dziennik ma postać pliku. Dzięki logom możesz zobaczyć jak roboty Google i innych wyszukiwarek indeksują Twoją witrynę. Logi dotyczą często także robotów różnych aplikacji takich jak Ahrefs i Majestic.

Wskazówka!

Jeśli nie chcesz, aby Twoja strona była analizowana przez inne boty niż boty popularnych wyszukiwarek, możesz zablokować im dostęp z poziomu pliku robots.txt (funkcja disallow)

Analiza logów serwera – na czym polega?

Co to jest crawl budget?

Crawl budget to inaczej budżet indeksowania witryny. Precyzuje liczbę stron, które może zaindeksować podczas jednej wizyty robot Google w przypadku Twojej domeny. Jeśli witryna posiada wiele podstron, indeksacja jej może zająć robotom więcej czasu.

Co daje analiza logów serwera?

Na podstawie analizy logów serwera możesz zoptymalizować swoją stronę internetową pod względem technicznego SEO. To sprawi, że serwis będzie szybszy oraz będzie sprawniej indeksowany przez boty Google. Jednak, co dokładnie da Ci analiza serwera – oto lista najważniejszych korzyści:

 • Sprawdzisz, ile przepalasz “crawl budgetu”. Bardzo możliwe, że marnuje się na strony, które nie mają znaczenia dla Twojego biznesu oraz pozycjonowania. Dzięki analizie logów dojdziesz szybko do wniosku, na których stronach zablokować możliwość crawlowania.
 • Upewnisz się, w przypadku których adresów robot Google napotyka błędy 404 i 500. To pozwoli Ci je zidentyfikować i usunąć. Eliminacja tych błędów – szczególnie jeśli jest ich bardzo dużo – może pozytywnie wpłynąć na indeksację Twojej witryny.
 • Namierzysz strony, które nie są często indeksowane. Często zdarza się, że jakaś wartościowa podstrona zostanie pominięta w strukturze serwisu. Być może podlinkowałeś ją, ale zrobiłeś to z błędem. Analiza logów serwera pozwoli Ci na weryfikację takich pomyłek.

Dziennik logów serwera – co w nim znajdziesz?

To, jak wygląda plik dziennika, zależy w głównej mierze:

 • od typu serwera
 • oraz jego konfiguracji.

Natomiast, pewne elementy można znaleźć w każdym z nich. Są to:

 • IP serwera
 • Agent użytkownika
 • Znacznik czasu (data i godzina)
 • Kod HTTP
 • Metoda (GET / POST)
 • Żądany adres URL (URL + zapytanie URL)
 • Polecający, czyli strona spoza serwisu, z której przybywa użytkownik)

Często w plikach dzienników można znaleźć dodatkowe elementy, takie jak nazwa hosta, pobrane bajty, zajęty czas, a nawet adres IP klienta.

Analiza logów serwera – na co zwrócić uwagę?

Liczba żądań wysyłanych przez roboty

Liczba żądań wysyłanych przez roboty wyszukiwarek zdradza, które wyszukiwarki odwiedziły i zindeksowały stronę, a które nie.

Budżet indeksowania

Crawl budget, czyli budżet indeksowania to maksymalna liczba stron, którą robot może zaindeksować w ciągu dnia. Jeśli Twój “budżet” to 500 stron dziennie, a ponad 100 z nich, które zostały scrawlowane to strony z “tiny content” lub duplikaty treści, Google uzna stronę za słabej jakości.

Błędy 404

Jeśli w logach serwera pojawiają się błędy 404, działaj szybko. Po pierwsze, ustaw przekierowania 301. Pamiętaj jednak, że tego typu błędy mogą mieć swoją głębszą przyczynę niż “usunięta strona internetowa”. Jeśli zauważysz, że takich błędów w przyszłości przybywa, możliwe, że wynikają one np. z systemowej zmiany produktów w sklepie internetowym i jednoczesnej zmiany adresów url, na których się znajdują. Mogą też być wyników zapomnianych linków zewnętrznych kierujących na nasz serwis do podstron, które już nie istnieją.

Przekierowane adresy

Analiza logów serwera pozwoli Ci wykryć istniejące pętle przekierowań adresów na Twoim serwerze. Najgorzej, jeśli część z nich kończy się ostatecznie błędami 404. Sprawdź koniecznie, czy występują także przekierowania 302. Musisz pamiętać, że ten rodzaj przekierowania nie przenosi mocy linków. Powinieneś korzystać z niego tymczasowo – np. przy przebudowie serwisu. Jeśli przekierowanie 302 nie ma sensu, zmień je na 301.

Stopień pokrycia

Jak sprawdzić tzw. stopień pokrycia? Porównaj listę podstron przeskanowanych przez robota Google z listą podstron, które przynoszą ruch organiczny. Na podstawie tego rodzaju obserwacji, możesz ustalić w sitemap.xml priorytet crawlowania dla wyszukiwarki.

Analiza logów serwera – przydatne programy

 • Screaming Frog Log Analyzer
 • SEO Tools for Excel

Przeczytaj także inne wpisy na blogu

To jak ważna jest analiza logów serwera, zrozumiesz lepiej po przeczytaniu kolejnych wpisów na blogu, dotyczących struktury witryny oraz szybkości strony.

Content Marketing | Pozycjonowanie WWW | Cześć ! od kilku lat zajmuję się pisanie tekstów na strony WWW i blogi. W tym czasie mocno rozwinąłem swoje umiejętności w zakresie pozycjonowania stron internetowych. Ten blog to moje laboratorium doświadczalne, ale także biblioteka treści związanych ze sztuką, jaką jest SEO. Zapraszam do czytania!

0 0 Zagłosuj
Ocena artykułu:
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze